Aktualności
Narodowe Święto Niepodległości
2020-11-13

Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości, tak hucznie obchodzone przez Polaków już w okresie międzywojennym, tym razem miało dużo skromniejszą odsłonę. Nie mogliśmy celebrować go wspólnie na ulicach naszego miasta, niemniej chcieliśmy zaznaczyć naszą obecność, pokazać, że wciąż pamiętamy o bohaterach walczących o wolną Polskę.

Narodowe Święto Niepodległości ustanowiono w 1937 r., ale już od chwili odzyskania niepodległości w 1918 r. Polacy co roku świętowali 11 listopada. Tego dnia na ulicach Białej Podlaskiej odbywały się uroczyste parady wojskowe z udziałem m.in. 34. Pułku Piechoty, członków Związku Strzeleckiego, w szkołach przygotowywano bogate programy artystyczne, podczas których rozbrzmiewały najpiękniejsze pieśni patriotyczne. Dla mieszkańców miasta były to ogromnie wzruszające chwile, przecież wielu z nich doskonale pamiętało jeszcze czas zaborów, wielu walczyło o Niepodległą.

Dziś, w dobie pandemii nie mogliśmy wspólnie na placu Wolności zaśpiewać pieśni „My, Pierwsza Brygada”, jednak pieśń ta zabrzmiała. Prezydent miasta Michał Litwiniuk i dyrektor BCK Zbigniew Kapela zaprosili bialczan na występ on-line wspaniałego Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasiacy”. Koncert opublikowano 11 listopada na facebookowym profilu Miasto Biała Podlaska. Natomiast o godz. 10:00 w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Brzeskiej została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Po niej zastępca prezydenta miasta Maciej Buczyński, naczelnik Gabinetu Prezydenta Wojciech Sosnowski, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu UM Stanisław Romanowski oraz delegacje władz państwowych, wojewódzkich, klubów radnych, spółek miejskich złożyli kwiaty przy Pomniku Niepodległości na pl. Wolności i przy tablicy poświęconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu znajdującej się przy wejściu do magistratu.

Dzień wcześniej piękne słowa do mieszkańców Białej Podlaskiej na temat niepodległości i patriotyzmu skierował za pomocą swojego profilu, Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk – Koronawirus chwilowo zmusza nas do odstępstwa od pięknej tradycji, ale nie zmienia naszych serc. A to w sercach rodzi się patriotyzm i miłość do Ojczyzny. 11 listopada dajmy tego wyraz: wywieszając flagi, wspólnie je rysując, śpiewając patriotyczne pieśni, których polska historia dała nam tak wiele. – pisał prezydent, który z uwagi na kwarantannę sam nie mógł wziąć udziału nawet w tych skromnych uroczystościach.

„Wolność wywalczona nie jest dana na zawsze, należy ją pielęgnować”. Pamiętajmy o tym i czcijmy pamięć tych, którzy w imię wolności narodu polskiego oddawali swoją krew.

Pozostałe artykuły

Ronda na krajowej "dwójce" już oficjalnie otwarte
2021-01-21

19 stycznia oficjalnie zostały otwarte ronda turbinowe na skrzyżowaniach drogi krajowej nr 2 z ul. Terebelską i al. Solidarności, które powstały w ramach transgranicznego projektu „Poprawa dostępności transportowej w Brześciu i Białej Podlaskiej”. Biała Podlaska realizuje go razem z partnerskim miastem Brześciem.

Aplikacja Eco Biała przypomni o wywozie śmieci
2021-01-19

Urząd Miasta Biała Podlaska zachęca do zainstalowania bezpłatnej i bardzo prostej w obsłudze aplikacji Eco Biała.

Droga dojazdowa do oddziału onkologicznego
2021-01-19

Gmina Miejska Biała Podlaska wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców, a przede wszystkim pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego i dokłada swoją cegiełkę do tworzenia infrastruktury powstającego oddziału onkologicznego.

Bialskie schronisko poprowadzi Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt „AZYL”
2021-01-19

W roku 2021r. bialskie schronisko będzie prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt „AZYL”.

Nowy parking przy ul. Akademickiej i Kopernika
2021-01-19

Zakończono prace przy budowie nowego parkingu u zbiegu ulic Akademickiej i Kopernika.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.