Miejsca
Pomnik Niepodległości i Nieznanego żołnierza w Koroszczynie

W 1938 roku rozpoczęto budowę pomnika ku czci Józefa Piłsudskiego i I Brygady Legionów Polskich, która latem 1915 roku przemaszerowała przez Koroszczyn. Betonowy graniastosłup na postumencie stanął w centrum wsi na górce, na której w minionych latach znajdowała się miejscowa cerkiew i gdzie tradycyjnie grzebano członków rodziny Kuczyńskich. Wybuch II wojny światowej nie pozwolił na dokończenie budowy pomnika. Na szczęście obelisk ocalał. Bez żadnych napisów i emblematów, nie wzbudził zainteresowania Niemców, a po wojnie, władz PRL-u.

Tablica na obelisku ma napis: „BOŻE COŚ POLSKĘ...” 11 listopada 2004 roku pomnik odsłonięto i poświęcono. W jego cokół wmurowano urnę z ziemią, pochodzącą z grobów nieznanych żołnierzy poległych na terenie gminy Terespol podczas bitew: pod Polatyczami w 1794 r. i Kobylanami w 1919 r. W obelisk wmurowano również prochy z mogił żołnierskich z lat 1918-1920 i września 1939 r.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OSTRZEŻENIA
dla mieszkańców