Aktualności

Wernisaż malarstwa dr hab. prof. UMK Iwony Szpak - Pawłowskiej pt.: "Wielopłaszczyznowość UV"
2024-10-30

Serdecznie zapraszamy na wernisaż malarstwa dr hab. prof. UMK Iwony Szpak - Pawłowskiej pt.: "Wielopłaszczyznowość UV", który odbędzie się 8 listopada 2024 r. (piątek) o godz. 18:00 w Galerii Podlaskiej przy ul. Warszawskiej 12 w Białej Podlaskiej.

Dr hab. prof. UMK Iwona Szpak - Pawłowska w 2006 r. ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, na kierunku malarstwo w pracowni prof. Lecha Wolskiego. W 2011 r. otrzymała tytuł Doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie sztuki piękne. Wówczas rozpoczęła pracę w Pracowni Malarstwa Ściennego w Katedrze Malarstwa, UMK w Toruniu.

W 2019 otrzymała tytuł Doktora habilitowanego i stanowisko Profesorki UMK, tym samym objęła samodzielne prowadzenie Pracowni Dyplomującej Malarstwa Ściennego.

W kręgu jej zainteresowań pojawia się instalacja, obiekt, malarstwo oraz murale. W dorobku artystycznym posiada 20 wystaw indywidualnych, m.in. w Częstochowie, Warszawie, Szczecinie, Toruniu czy Olsztynie oraz 40 wystaw zbiorowych na terenie całego kraju, jak i za granicą, m.in. w Londynie, Ruse, Getyndze, Charkowie. Jedną z jej ostatnich realizacji, w postaci murala wielkoformatowego, można było zobaczyć na wystawie „Fangor" w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.

Tytuł wystawy wpisuje się w zakres tematyczny ujęty w prezentacji wystawienniczej w Galerii Biała w Białej Podlaskiej. Wiele płaszczyzn na jednym podobraziu, to gra geometrii i abstrakcji, mocnej barwy i czarnej kreski, iluzji przestrzenności i płaskiej plamy.

Ekspozycja obejmuje przekrój działań twórczych autorki. Zobaczyć będzie można prace od roku 2000 do tych najnowszych. Pokaz obejmie prace wielkoformatowe na płótnie oraz małe formy na papierze, umieszczone w ramach. Niektóre będzie można zobaczyć, nie tylko w świetle reflektorów galeryjnych, ale także w świetle ultrafioletowym. Do każdej z prac wkomponowane są elementy fluorescencyjne, czasem nawet nie widoczne w dziennym świetle, a ujawniające się dopiero w luminescencji.

Elementem zespajającym łańcuch artystyczny i wartość zawartą w tytule wystawy jest luminescencja. Zimne świecenie lamp fluorescencyjnych wydobywa magię przestrzenności poszczególnych warstw, każdego wizerunku. Mimo, iż cykle można oglądać i w świetle zwykłym i w świetle UV, to ciemność wydobywa z prac nowe, ukryte pokłady.

 

Pozostałe artykuły

W dniach 28.06–03.07.2025 nasi utalentowani wokaliści szlifujący talenty pod opieką maestro Ireneusza Parafiniuka reprezentowali Polskę i nasze miasto na Międzynarodowym Festiwalu Magia...

Bialska PSS "Społem" wywodzi się ze Spółdzielni Pracowników Podlaskiej Wytwórni Samolotów utworzonej w 1931 roku. Podczas spotkania zorganizowanego z okazji...

W związku ze zbliżającym się Świętem Policji odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której funkcjonariusze Policja Bialska otrzymali akty nominacyjne na wyższe stopnie policyjne. ...

Już po raz czwarty stowarzyszenia ogrodowe  na obszarze miasta Biała Podlaska otrzymały dotację celową na realizację zadań służących tworzeniu warunków dla rozwoju rodzinnych...

     Nasz zespół zarządzania kryzysowego Miasta Biała Podlaska spotkał się wczoraj w Urzędzie Miasta, by omówić i skoordynować działania służb na wypadek wystąpienia niebezpiecznych zjawisk pogodowych.       Służby miejskie, Straż Pożarna i Policja

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.