News
Szybki internet oraz szkolenia dla mieszkańców Białej Podlaskiej
2015-05-19
Do końca czerwca Orange Polska zakończy rozbudowę realizowanej przy pomocy pieniędzy unijnych sieci internetowej w Białej Podlaskiej. Dzięki inwestycji ponad 4 tys. gospodarstw domowych zlokalizowanych na terenie miasta znajdzie się w zasięgu szybkiego internetu o przepływności powyżej 30 Mb/s. Dodatkowo w bialskim magistracie odbyło się szkolenie z obsługi komputera dla seniorów.

W Białej Podlaskiej zastosowana została technologia światłowodowo-miedziana (FTTC), co pozwala na wykorzystanie istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej, która jest wzbogacana o nowe odcinki światłowodowe i punkty dystrybucyjne wyposażone w nowoczesne urządzenia transmisyjne. Dzięki zastosowanemu podejściu projekt realizowany jest w rekordowym, jak na kablową inwestycję telekomunikacyjną, czasie.

Budowa sieci Nowej Generacji w Białej Podlaskiej to jeden z efektów umów podpisanych przez Orange Polska z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości w styczniu ubiegłego roku. Dzięki nim do końca czerwca br. w zasięgu szybkiego Internetu powyżej 30 Mb/s znajdzie się około 37 tys. gospodarstw domowych Polski Wschodniej. Orange Polska realizuje inwestycje także w Biłgoraju, Działdowie, Hrubieszowie, Lubartowie, Łukowie, Rykach oraz w gminie Lutowiska. Wkład własny Orange Polska w te przedsięwzięcia wynosi 12,1 mln zł, kolejne 9,4 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków unijnych. Orange angażuje się także w inne projekty zapewniające dostęp do Internetu na terenach tzw. „białych plam” W ubiegłym roku zakończona została realizacja sieci dystrybucyjno-szkieletowych w województwach lubuskim i pomorskim, w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

Tego rodzaju inwestycje mają realny wpływ na zwiększenie dostępności szybkiego internetu na terenach słabo zurbanizowanych, zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Ponadto, firma prowadzi wiele działań rozwijających kompetencje cyfrowe Polaków, pokazujących jak wykorzystać internet twórczo i bezpiecznie. W małych miastach działają multimedialne Pracownie Orange – aktywizujące lokalne społeczności, wyrównujące szanse edukacyjne i kulturowe. W sumie w całym kraju do Pracowni Orange ma dostęp ok. 250 tys. mieszkańców. Pracownie angażują się także w realizację szkoleń dla osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Skorzystało z nich ponad 2000 osób. W Białej Podlaskiej było to kilkanaście osób.

– Tego rodzaju inwestycje mają realny wpływ na zwiększenie dostępności szybkiego internetu na terenach słabo zurbanizowanych, zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, pomagają rozwijać kompetencje cyfrowe Polaków i uczą jak wykorzystać internet twórczo i bezpiecznie. Właśnie dziś spotykamy się z powodu zakończenia jednego z takich szkoleń. Firma Orange zorganizowała w Urzędzie Miasta Biała Podlaska szkolenie dla osób wykluczonych cyfrowo. Wzięły w nim udział osoby z Rady Seniorów i Uniwersytetu Trzeciego Wieku – podkreśla prezydent Dariusz Stefaniuk.
Pozostałe artykuły
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OSTRZEŻENIA
dla mieszkańców