Aktualności
Dyskutowali o nowoczesnej szkole zawodowej
2015-12-01
Szkolnictwo techniczne w planowaniu kariery zawodowej – pod takim hasłem w ZSZ nr 2 odbyła się konferencja naukowa, poświęcona w dużej mierze zagadnieniom nowoczesnej szkoły zawodowej. W spotkanie zaangażowali się pracownicy szkoły i uczniowie. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem prezydenta Dariusza Stefaniuka.

Na konferencję pojawili się przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw i dyrektorzy szkół zawodowych. Istotnym punktem programu było forum „Nowoczesna szkoła zawodowa”, w którym wziął udział m.in. prezydent Adam Chodziński. Uczestnicy dialogowali o kryteriach nowoczesnej szkoły technicznej, kształceniu w systemie dualnym, czy możliwościach pozyskiwania środków unijnych.

Konferencja była także okazją do przedstawienia badań na temat oceny i wyboru szkoły przez uczniów. Ewa Tatarczak z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej wykazała, że większość z nich odczuwa osobistą satysfakcję z dokonanych wyborów, a 36 proc. nie widzi słabych stron szkolnictwa zawodowego. Ciekawe spostrzeżenia dotyczyły także oceny motywacji wyboru szkoły. W ocenie uczniów główne atuty to przede wszystkim dobrze przygotowana kadra nauczycieli i kontakty z zakładami pracy. Niepokojąco brzmią wskazania uczniów odnośnie zbyt małej ilości zajęć praktycznych w szkołach.

Dzięki obecności Edwarda Tymoszyńskiego, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy, uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z sytuacją na lokalnym rynku pracy. Pojawiły się ponadto informacje na temat zawodów deficytowych, a przedsiębiorcy współpracujący ze szkołą mieli również okazję do podzielenia się własnymi refleksjami.

- Tego typu spotkania prowadzą do jednoczenia myśli, dotyczącej kształcenia zawodowego zarówno w szkole, jak i poza nią, czyli u potencjalnych odbiorców – pracodawców. W dzisiejszych czasach szkoły można porównać do producenta, który wypuszcza młodych ludzi z określonymi kwalifikacjami i bardzo dobrze się dzieje, że te kwalifikacje młodzi ludzie nabywają ze współpracy z pracodawcami – mówił doceniając pomysł organizacji konferencji Marek Żelisko, starszy wizytator Zamiejscowego Oddziału Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Oprócz wciągającej dyskusji uczestnicy konferencji mieli okazję obserwować efekty pracy uczniów, biorąc udział w degustacji potraw przygotowanych przez młodzież ZSZ nr 1 oraz zwiedzając warsztaty szkoły przy ul. Brzeskiej.
Pozostałe artykuły

W Wielki Piątek Urząd Miasta będzie otwarty do godziny 13:00
2025-04-15

Urząd Miasta Biała Podlaska informuje, że w dniu 18 kwietnia 2025 r. (Wielki Piątek) klienci urzędu będą obsługiwani do godziny 13:00.

Nasz Jarmark Wielkanocny to najpiękniejsze tradycje, święto rzemiosła, rękodzieła, najlepszych wyrobów, muzyki, śpiewu i tańca
2025-04-14

To wszystko tworzy wyjątkową atmosferę serdeczności, tak docenianą przez wystawców z całego kraju i z zagranicy i odwiedzających plac Wolności.

Zapraszamy na kolejne spotkanie Awanturniczego Klubu Filmowego
2025-04-14

W spólnie obejrzymy animowany hit kinowy dla całej rodziny o bocianie, który pakuje się w niezłe kłopoty. Nie ma tu ograniczeń wiekowych.

14 kwietnia obchodzimy 1059. rocznicę chrztu Polski
2025-04-14

Decyzja Mieszka I w 966 roku była początkiem polskiej państwowości oraz wprowadzenia naszego kraju do kręgu Europy. Młodzież z ZSZ nr 1 w Białej Podlaskiej uczciła tę rocznicę, przygotowując krótką lekcję historii, za którą w imieniu prezydenta Michaał Litwiniuka  podziękowała zastępca Justyna Gorczyca.

Bialska Liga Historyczna pod hasłem "Królowie elekcyjni" podsumowana
2025-04-13

Wzięło w niej udział 100 uczniów z 13 szkół podstawowych. Rozstrzygnięcie nastąpiło w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 pod dyrekcją Ryszarda Dołęgi. Szkoła ta jest także organizatorem wszystkich trzech etapów konkursu.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.