Aktualności
Coraz bliżej odbudowy pałacu. Miasto otrzymało koncepcję architektoniczną (WIDEO)
2017-10-20

Stosowny dokument podpisał prezes fundacji Fundusz Rewitalizacji Maciej Bąk i bialski prezydent Dariusz Stefaniuk. To kolejny etap odważnego planu odbudowy dawnej rezydencji Radziwiłłów. Inwestycja miałaby być w całości sfinansowana przez prywatnego inwestora.

- Wykonaliśmy koncepcję architektoniczną, dotyczącą odbudowy pałacu. Powstała zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi. Okazało się, że budynek może zostać zrekonstruowany i będzie pozwalał na prowadzenie działalności hotelarskiej w takim zakresie, który będzie opłacalny dla inwestora prywatnego – wyjaśnia prezes fundacji Fundusz Rewitalizacji Maciej Bąk.

Przy tej okazji po raz kolejny pojawia się wątpliwość odnośnie finansowania inwestycji. Zarówno prezes fundacji, jak i prezydent podkreślają, że fundusze na odbudowę będą poszukiwane u prywatnego inwestora.

- Nie jest to prosta sytuacja, bo zawsze pojawiają się głosy, że ktoś chce nam odebrać coś, co jest dla nas wspólne. Dyskusja wymaga argumentów i dopuszczenia wszystkich, którzy chcieliby się do niej włączyć. Nie będę na pewno podejmował takiej decyzji indywidualnie i przekażę ją również radzie miasta – tłumaczy prezydent Dariusz Stefaniuk.

Miasto zabiega jednocześnie o przyznanie statusu Pomnika Historii zabytkowemu zespołowi dawnej rezydencji Radziwiłłów, nadawanego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Do tej pory takie miano przysługuje elitarnemu gronu 70 miejsc w Polsce. W przyszłym roku z okazji okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości ta liczba ma zwiększyć się do stu.

Tymczasem rewitalizowany jest sam park Radziwiłłowski, który znajduje się przed drugim etapem zmian. Dzięki temu powstanie m.in. duży parking, zadaszenie i nowy wygląd zyska także amfiteatr. Pałac stanowiłby idealne, architektoniczne dopełnienie całości.

Pozostałe aktualności

Biała Podlaska promowała się na warszawskim Służewcu
2018-08-14

W miniony weekend na Torze Wyścigów Konnych w Warszawie obyły się Dni Konia Arabskiego. Udział w prestiżowym wydarzeniu był okazją do wymiany informacji oraz nawiązania nowych kontaktów. Plenerowa forma promocji regionu i jego oferty turystycznej zwróciła uwagę wielu mieszkańców stolicy.

Rozstrzygnięto przetarg: nowe autobusy wkrótce na bialskich ulicach
2018-08-06

Już wiemy, jakie autobusy jeździć będą wkrótce po ulicach Białej Podlaskiej. Rozstrzygnięto przetarg na dostawę pięciu nowych maszyn. Najlepszą ofertę przedstawiła firma Scania. Stawiamy na ekologię. Pojazdy będą napędzane biodieslem.

Trwa przebudowa dworca kolejowego. Powstaje przejście podziemne
2018-08-03

Trwają inwestycje PKP w Białej Podlaskiej. Na dworcu kolejowym przygotowywane są nowe perony i bezpieczne dojście do pociągów. Będzie to przejście podziemne pomiędzy rondem Dmowskiego, a ulicą Dokudowską. Od 7 do 14 sierpnia mogą wystąpić niewielkie utrudnienia w ruchu. W tym czasie demontowana będzie kładka dla pieszy przy ulicy Łomaskiej.

Rozpoczynają się prace przy ulicy Warszawskiej. Podpisano umowę z wykonawcą (MAPY OBJAZDÓW)
2018-08-03

W przyszłym tygodniu rozpocznie się przebudowa ulicy Warszawskiej. Podpisano umowę z wykonawcą, którym jest konsorcjum firm: TreDrom i Budomex. Inwestycja zrealizowana będzie do końca roku. Oprócz odnowionej nawierzchni powstanie również ścieżka rowerowa.

Polska Marka: Zespół Pieśni i Tańca Podlasie
2018-08-03

Zespół Pieśni i Tańca Podlasie z bialskiej AWF powrócił z Indonezji. Nasi artyści reprezentowali polską kulturę na Surabaya Cross Culture International Folk Art Festival 2018 – Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym, odbywającym się na indonezyjskich wyspach: Bali oraz Jawie.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.