Aktualności
Coraz bliżej odbudowy pałacu. Miasto otrzymało koncepcję architektoniczną (WIDEO)
2017-10-20

Stosowny dokument podpisał prezes fundacji Fundusz Rewitalizacji Maciej Bąk i bialski prezydent Dariusz Stefaniuk. To kolejny etap odważnego planu odbudowy dawnej rezydencji Radziwiłłów. Inwestycja miałaby być w całości sfinansowana przez prywatnego inwestora.

- Wykonaliśmy koncepcję architektoniczną, dotyczącą odbudowy pałacu. Powstała zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi. Okazało się, że budynek może zostać zrekonstruowany i będzie pozwalał na prowadzenie działalności hotelarskiej w takim zakresie, który będzie opłacalny dla inwestora prywatnego – wyjaśnia prezes fundacji Fundusz Rewitalizacji Maciej Bąk.

Przy tej okazji po raz kolejny pojawia się wątpliwość odnośnie finansowania inwestycji. Zarówno prezes fundacji, jak i prezydent podkreślają, że fundusze na odbudowę będą poszukiwane u prywatnego inwestora.

- Nie jest to prosta sytuacja, bo zawsze pojawiają się głosy, że ktoś chce nam odebrać coś, co jest dla nas wspólne. Dyskusja wymaga argumentów i dopuszczenia wszystkich, którzy chcieliby się do niej włączyć. Nie będę na pewno podejmował takiej decyzji indywidualnie i przekażę ją również radzie miasta – tłumaczy prezydent Dariusz Stefaniuk.

Miasto zabiega jednocześnie o przyznanie statusu Pomnika Historii zabytkowemu zespołowi dawnej rezydencji Radziwiłłów, nadawanego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Do tej pory takie miano przysługuje elitarnemu gronu 70 miejsc w Polsce. W przyszłym roku z okazji okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości ta liczba ma zwiększyć się do stu.

Tymczasem rewitalizowany jest sam park Radziwiłłowski, który znajduje się przed drugim etapem zmian. Dzięki temu powstanie m.in. duży parking, zadaszenie i nowy wygląd zyska także amfiteatr. Pałac stanowiłby idealne, architektoniczne dopełnienie całości.

Pozostałe aktualności

Jak uniknąć naciągania podczas pokazu ekskluzywnej pościeli? Rzecznik konsumentów uczyła seniorów
2018-01-19

Jolanta Marczuk, Miejski Rzecznik Konsumentów wystąpiła w Klubie Kultury „Piast” z wykładem kierowanym do seniorów. Tematem spotkania była sprzedaż towarów poza lokalem przedsiębiorstwa - podczas pokazów i prezentacji.

Oferta bialskich instytucji kultury na ferie. Zobacz szczegółowy program!
2018-01-17

Bialskie Centrum Kultury oraz biblioteki stanęły na wysokści zadania i przygotowały bogatą ofertę na ferię dla dzieci i młodzieży. Każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy szczegółowy harmonogram wydarzeń.

Wystawa w Galerii Podlaskiej. Jej tytuł nawiązuje do piosenki kultowego zespołu
2018-01-17

Tytuł wystawy zapożyczono z piosenki Ozzy Osbourne’a i Zakka Wylde’a z zespołu Black Sabbath „Mama, I’m Coming Home”. Słowa te wydały się, zdaniem autora, adekwatne do poruszanych prze zemnie tematów. Zapraszamy na kolejną wystawę do Galerii Podlaskiej. Przed nami wernisaż Sylwestra Ambroziaka.

Uczniowie Kraszaka pomogli schronisku
2018-01-16

I LO im. J.I. Kraszewskiego przystąpiło do zbiórki darów dla zwierząt ze schroniska „Azyl” w Białej Podlaskiej. Celem akcji była pomoc zwierzętom i uwrażliwienie młodzieży na ich los.

Miejskie targowisko doczeka się modernizacji i rozbudowy
2018-01-16

Biała Podlaska otrzymała 1 milion złotych dofinansowania z funduszy unijnych na modernizację i rozbudowę targowiska przy Al. Tysiąclecia. Całkowity koszt projektu to ponad 1,5 mln zł a w jego ramach miasto utworzy dogodne miejsce dla handlu i sprzedaży zdrowej żywności.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.