Aktualności
Coraz bliżej odbudowy pałacu. Miasto otrzymało koncepcję architektoniczną (WIDEO)
2017-10-20

Stosowny dokument podpisał prezes fundacji Fundusz Rewitalizacji Maciej Bąk i bialski prezydent Dariusz Stefaniuk. To kolejny etap odważnego planu odbudowy dawnej rezydencji Radziwiłłów. Inwestycja miałaby być w całości sfinansowana przez prywatnego inwestora.

- Wykonaliśmy koncepcję architektoniczną, dotyczącą odbudowy pałacu. Powstała zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi. Okazało się, że budynek może zostać zrekonstruowany i będzie pozwalał na prowadzenie działalności hotelarskiej w takim zakresie, który będzie opłacalny dla inwestora prywatnego – wyjaśnia prezes fundacji Fundusz Rewitalizacji Maciej Bąk.

Przy tej okazji po raz kolejny pojawia się wątpliwość odnośnie finansowania inwestycji. Zarówno prezes fundacji, jak i prezydent podkreślają, że fundusze na odbudowę będą poszukiwane u prywatnego inwestora.

- Nie jest to prosta sytuacja, bo zawsze pojawiają się głosy, że ktoś chce nam odebrać coś, co jest dla nas wspólne. Dyskusja wymaga argumentów i dopuszczenia wszystkich, którzy chcieliby się do niej włączyć. Nie będę na pewno podejmował takiej decyzji indywidualnie i przekażę ją również radzie miasta – tłumaczy prezydent Dariusz Stefaniuk.

Miasto zabiega jednocześnie o przyznanie statusu Pomnika Historii zabytkowemu zespołowi dawnej rezydencji Radziwiłłów, nadawanego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Do tej pory takie miano przysługuje elitarnemu gronu 70 miejsc w Polsce. W przyszłym roku z okazji okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości ta liczba ma zwiększyć się do stu.

Tymczasem rewitalizowany jest sam park Radziwiłłowski, który znajduje się przed drugim etapem zmian. Dzięki temu powstanie m.in. duży parking, zadaszenie i nowy wygląd zyska także amfiteatr. Pałac stanowiłby idealne, architektoniczne dopełnienie całości.

Pozostałe aktualności

W Białej Podlaskiej będą nowe autobusy i ścieżki rowerowe. Rusza ogromny projekt komunikacyjny z unijnym dofinasowaniem
2018-04-26

Jeszcze w tym roku miasto kupi pięć nowych autobusów. Rozpocznie się również budowa systemu ścieżek rowerowych. To nie koniec zmian w transporcie miejskim zaplanowanych w ramach projektu, który właśnie otrzymał ogromne dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach RPO Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

A jaka jest Twoja ulubiona opowieść biblijna? Rusza ogólnopolski konkurs
2018-04-26

Rusza VI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pod nazwą „Twoja ulubiona opowieść biblijna”. Do udziału w nim organizatorzy zapraszają wszystkie dzieci w wieku od 4 do 13 lat z całej Polski.

Biblioteka Barwna w biało-czerwonych barwach
2018-04-26

Barwna Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży włączy się w obchody świąt narodowych i miejskich. Już 2 maja wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w tworzeniu najbardziej kreatywnej i najdłuższej w mieście flagi Polski. W sobotę 5 maja będzie można wykonać specjalną przypinkę w barwach narodowych. Przypinki będzie można wyeksponować podczas niedzielnych Miejskich Obchodów Święta 34. Pułku Piechoty.

Biała Podlaska i Brześć współpracują z sukcesami. Zrealizują inwestycję za 10 mln zł
2018-04-25

24 kwietnia w Brześciu prezydent Dariusz Stefaniuk podpisał umowę o dofinansowanie projektu „Poprawa dostępności transportowej w Brześciu i Białej Podlaskiej”. Jest to pierwszy w historii wspólny projekt inwestycyjny, realizowany przez Biała Podlaską i Brześć przy wsparciu Unii Europejskiej.

Już 6 maja święto 34. Pułku Piechoty. Sprawdź program i atrakcje pikniku wojskowego
2018-04-25

Zbliża się kolejna odsłona święta 34. Pułku Piechoty. Impreza odbędzie się 6 maja. To powrót do tradycji z okresu 20-lecia międzywojennego, która na stałe ma przywrócić zaszczytne miejsce jednostki w historii miasta. Oprócz pikniku wojskowego, na placu Wolności odbędzie się zaprzysiężenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.