Aktualności
Coraz bliżej odbudowy pałacu. Miasto otrzymało koncepcję architektoniczną (WIDEO)
2017-10-20

Stosowny dokument podpisał prezes fundacji Fundusz Rewitalizacji Maciej Bąk i bialski prezydent Dariusz Stefaniuk. To kolejny etap odważnego planu odbudowy dawnej rezydencji Radziwiłłów. Inwestycja miałaby być w całości sfinansowana przez prywatnego inwestora.

- Wykonaliśmy koncepcję architektoniczną, dotyczącą odbudowy pałacu. Powstała zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi. Okazało się, że budynek może zostać zrekonstruowany i będzie pozwalał na prowadzenie działalności hotelarskiej w takim zakresie, który będzie opłacalny dla inwestora prywatnego – wyjaśnia prezes fundacji Fundusz Rewitalizacji Maciej Bąk.

Przy tej okazji po raz kolejny pojawia się wątpliwość odnośnie finansowania inwestycji. Zarówno prezes fundacji, jak i prezydent podkreślają, że fundusze na odbudowę będą poszukiwane u prywatnego inwestora.

- Nie jest to prosta sytuacja, bo zawsze pojawiają się głosy, że ktoś chce nam odebrać coś, co jest dla nas wspólne. Dyskusja wymaga argumentów i dopuszczenia wszystkich, którzy chcieliby się do niej włączyć. Nie będę na pewno podejmował takiej decyzji indywidualnie i przekażę ją również radzie miasta – tłumaczy prezydent Dariusz Stefaniuk.

Miasto zabiega jednocześnie o przyznanie statusu Pomnika Historii zabytkowemu zespołowi dawnej rezydencji Radziwiłłów, nadawanego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Do tej pory takie miano przysługuje elitarnemu gronu 70 miejsc w Polsce. W przyszłym roku z okazji okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości ta liczba ma zwiększyć się do stu.

Tymczasem rewitalizowany jest sam park Radziwiłłowski, który znajduje się przed drugim etapem zmian. Dzięki temu powstanie m.in. duży parking, zadaszenie i nowy wygląd zyska także amfiteatr. Pałac stanowiłby idealne, architektoniczne dopełnienie całości.

Pozostałe aktualności

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego domu. Ruszyła kampania straży pożarnej
2018-11-13

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Na problem zwraca uwagę również bialska komenda straży pożarnej.

Bialskie siatkarki idą jak burza w lidze wojewódzkiej
2018-11-13

Kadetki UKS Jagiellończyk zakończyły pierwszą fazę rozgrywek w lidze wojewódzkiej wielkim sukcesem - nie przegrały żadnego meczu. Zespoły SKS Szóstka, Tempo Chełm, UKS Międzyrzec Trójka i Salos Lublin zostały zdecydowanie pokonane przez dziewczyny z Jagiellończyka.

Miasto oddało hołd Niepodległej wyjątkowym koncertem
2018-11-13

W auli bialskiej AWF odbył się Koncert dla Niepodległej. Komplet publiczności podziwiał młodzież bialskiego Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia im. F. Chopina w Białej Podlaskiej oraz tancerzy zespołu Podlasie.

Udzielą porad z okazji dnia bez długów
2018-11-13

W Białej Podlaskiej w dniach 16-20 listopada odbędą się pierwsze obchody bialskiego dnia bez długów. W walce z nadmiernym zadłużeniem mieszkańców postanowili wesprzeć organizatorzy: Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej we współpracy z Miejskim Rzecznikiem Konsumentów, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Zakładem Gospodarki Lokalowej.

Jak napisać i złożyć petycję? Poznaj najważniejsze informacje! (WIDEO)
2018-11-08

Jak skutecznie złożyć petycję, czego może dotyczyć i kto może ją złożyć? Przybliżamy mieszkańcom Białej Podlaskiej zasady składania dokumentu, który może odmienić oblicze istotnych kwestii w przestrzeni miejskiej.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.