Aktualności
Coraz bliżej odbudowy pałacu. Miasto otrzymało koncepcję architektoniczną (WIDEO)
2017-10-20

Stosowny dokument podpisał prezes fundacji Fundusz Rewitalizacji Maciej Bąk i bialski prezydent Dariusz Stefaniuk. To kolejny etap odważnego planu odbudowy dawnej rezydencji Radziwiłłów. Inwestycja miałaby być w całości sfinansowana przez prywatnego inwestora.

- Wykonaliśmy koncepcję architektoniczną, dotyczącą odbudowy pałacu. Powstała zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi. Okazało się, że budynek może zostać zrekonstruowany i będzie pozwalał na prowadzenie działalności hotelarskiej w takim zakresie, który będzie opłacalny dla inwestora prywatnego – wyjaśnia prezes fundacji Fundusz Rewitalizacji Maciej Bąk.

Przy tej okazji po raz kolejny pojawia się wątpliwość odnośnie finansowania inwestycji. Zarówno prezes fundacji, jak i prezydent podkreślają, że fundusze na odbudowę będą poszukiwane u prywatnego inwestora.

- Nie jest to prosta sytuacja, bo zawsze pojawiają się głosy, że ktoś chce nam odebrać coś, co jest dla nas wspólne. Dyskusja wymaga argumentów i dopuszczenia wszystkich, którzy chcieliby się do niej włączyć. Nie będę na pewno podejmował takiej decyzji indywidualnie i przekażę ją również radzie miasta – tłumaczy prezydent Dariusz Stefaniuk.

Miasto zabiega jednocześnie o przyznanie statusu Pomnika Historii zabytkowemu zespołowi dawnej rezydencji Radziwiłłów, nadawanego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Do tej pory takie miano przysługuje elitarnemu gronu 70 miejsc w Polsce. W przyszłym roku z okazji okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości ta liczba ma zwiększyć się do stu.

Tymczasem rewitalizowany jest sam park Radziwiłłowski, który znajduje się przed drugim etapem zmian. Dzięki temu powstanie m.in. duży parking, zadaszenie i nowy wygląd zyska także amfiteatr. Pałac stanowiłby idealne, architektoniczne dopełnienie całości.

Pozostałe aktualności

Cykl mikołajkowych koncertów. Szykuje się mocno kulturalny początek grudnia
2017-11-17

Bialskie Centrum Kultury już tradycyjnie przygotowuje cykl mikołajkowych imprez. Zaczamy 3 grudnia. Przygotowano atrakcję dla najmłodszych. Nie zapomniano także o dorosłych mieszkańcach miasta.

Z okazji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości szkoliliśmy młodych bialczan (WIDEO)
2017-11-17

Cykl bezpłatnych szkoleń dla początkujących przedsiębiorców przygotował samorząd Białej Podlaskiej. Od dwóch lat w mieście działa specjalnie powołane centrum, które obsługuje przedstawicieli biznesu.

Patriotyczne inicjatywy nowego dyrektora biblioteki. Zorganizował wykłady dla młodzieży
2017-11-16

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej uczciła 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości miedzy innymi organizacją wykładu dyrektora placówki dr. Pawła Borka.

Kolejna udana inicjatywa koła dziennikarskiego działającego przy Bialskim Centrum Kultury
2017-11-16

Koło dziennikarskie „Żółte dzioby” i klub literackie „Salamandra” podjęli się organizacji kolejnego Forum Literackim „Spotkanie z duchami”. Zaprosili swoich kolegów i nauczycieli aby zaprezentować swoją twórczość.

Szczepan Kalinowski opowie o janowskich koniach w polskiej kulturze
2017-11-16

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zaprasza wszystkich miłośników regionu na spotkanie z historykiem dr. Szczepanem Kalinowskim, które odbędzie się 23 listopada o godzinie 17.00 w Dziale Wiedzy o Regionie. Prelekcja będzie poświęcona najsłynniejszej polskiej stadninie w Janowie Podlaskim, zajmującej się hodowlą koni arabskich, obchodzacą w ty roku 200-lecie swojego istnienia.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.